Atatürk

Atatürk
Atatürküm

Ben Mustafa Kemal'im

Ben Mustafa Kemal'im
Ben Mustafa Kemal'im

30 Eylül 2011 Cuma

Atatürk'e Arapça rötuşu

MEB'in Arapça ders programında, Atatürkçülükle ilgili konu ve kazanımlarda yer alan Atatürk'ün siyasi ve askerlik hayatına ilişkin bölümler çıkarılarak dinlediği müzik ve okuduğu kitaplar girdi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırladığı seçmeli yabancı dil derslerinden Arapça ders programında, Atatürkçülükle ilgili konu ve kazanımlarda yer alan Atatürk’ün siyasi ve askerlik hayatına ilişkin bölümler çıkarılarak, yerine Atatürk’ün dinlemekten zevk aldığı müzik ve okumaktan hoşlandığı kitapların anlatıldığı konular getirildi.

Çıkarılan konularda “Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanı, TBMM’nin ilk başkanı ve ilk Cumhurbaşkanı olduğu” anlatılıyordu. Arapça ders programından çıkarılan bölümler Almanca ve Fransızca ders programlarında yer alıyor.

MEB’in görevleri arasında yer alan “Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlı yurttaş yetiştirme” ifadesinin 14 Eylül 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle çıkarılmasının ardından, Arapça ders programında da “Atatürk rötuşu” yapıldı.

Geçen yıl MEB’in ilköğretim 4-8. sınıf öğrencileri için okutulacak seçmeli Fransızca ve Almanca yabancı dil dersleri arasına eklediği Arapça dersine ilişkin eğitim programı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlandı.

Arapça programına “Atatürk ve Kültür” adlı bir konu konulurken yeni konuya ilişkin “Atatürk’ün bilgisi, kültürü ve ilgileri (kitap okumak, müzik dinlemek, güreş, doğa sevgisi vb.) hakkında konuşur/yazar. Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünü konuşmasında, yazısında kullanır” açıklaması yapılıyor.
Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı, anıları, fotoğrafları, nutukları, mektupları, devrimleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı, anıları, fotoğrafları, nutukları, mektupları, devrimleri